• Telegram
ایـ سمینار | اولین رسانه تخصصی وبینار و رویدادهای آنلاین در ایران

logo-samandehi

اندیشه طراحی؛ گمشده کسب و کارهای ایرانی

خواندن 1336 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 شاید شما هم شنیده باشید که ایران دارای یکی از بیشترین جمعیت‌های فارغ‌التحصیل مهندسی در جهان است. شاید هم در بین بستگان و دوستان و آشنایان خود جوانانی را می‌شناسید که بعد از اتمام تحصیل در یکی از دانشگاه‌های فنی مشهور موفق شده در یکی از مراکز معتبر پژوهشی یا صنعتی کشورهای غربی موقعیت خوبی پیدا کند. در ضمن بدون شک خیلی از گل‌های سرسبد سیستم آموزش عالی ما در دانشگاه‌های صنعتی هستند که در آن‌ها رشته‌هایی مانند حقوق، جامعه‌شناسی یا نقاشی تدریس نمی‌شود.

ما ایرانیان به صورت تاریخی دارای شم تجاری خوبی هستیم. اصلا کلمه بازار از همین زمان فارسی خودمان به زبان‌های مختلف ازجمله انگلیسی راه پیدا کرده است. امروز هم چیزهایی را به تجارت سودآور تبدیل می‌کنیم که شاید برای بقیه مردم دنیا مایه تعجب باشد! اما چطور ما که مهندسان و تاجران خوبی هستیم، نمی‌توانیم محصولات و خدمات کارآمد و جذابی ارائه کنیم که هم نیاز خودمان را تامین کند و هم پشتوانه اقتصاد ملی ما شود؟

به نظر من، ما یک حلقه مفقوده داریم و آن چیزی نیست به جز دیزاین یا طراحی. در فضای کسب‌وکارهای فن‌محور و نوپای ایرانی هم مثل بقیه بخش‌های صنعتی و تجاری ما، هرچند فن‌آوری و مدل‌های کسب‌وکار قابل‌قبولی وجود دارد اما جای طراحی به‌شدت خالی است و شاید این یکی از دلایل ناکامی بسیاری از این کسب‌وکارها باشد. به همین دلیل قصد دارم از این پس در مورد دیزاین یا طراحی برای شما بنویسم. قبل از هر چیز، بهتر است اطمینان داشته باشم که کلمه طراحی باعث گمراهی شما نمی‌شود. بنابراین تعریف خود را از طراحی برای شما مشخص می‌کنم. منظور من از طراحی، ترسیم، نقاشی، نقشه‌کشی یا حتی برنامه‌ریزی و محاسبات نیست.

من طراحی یا دیزاین را مجموعه کارهایی می‌دانم که بتواند شرایط موجود را به شرایطی بهتر تبدیل کند. بنابراین همه افراد در حرفه‌های مختلف به شکلی درگیر طراحی یا دیزاین هستند، اما آن‌ها معمولا این کار را به صورت سازمان‌یافته انجام نمی‌دهند. زمانی که از طراحی صحبت می‌کنیم، یعنی انجام این کار به صورت سازمان‌یافته و از پیش آموخته‌شده، و نه به صورت ناخودآگاه، نامنظم و تجربی. بنابراین منظور من از طراحی، فعالیتی کلان‌تر از حرفه‌هایی همچون طراحی گرافیک، طراحی بسته‌بندی، طراحی صنعتی، مدیریت اجرایی، برندینگ و بازاریابی و یا حتی طراحی مهندسی است، هرچند هرکدام از این حرفه‌ها خود به شکلی درگیر طراحی هستند. اندیشه طراحی درواقع الگویی است که در صورت به‌کارگیری در یک کسب‌وکار، سازمان و یا حتی یک محصول، می‌تواند شرایط موجود آن کسب‌وکار، سازمان یا محصول را به شرایط بهتر تبدیل کند.

درواقع افرادی که به صورت کلاسیک آن‌ها را طراح می‌نامیم (مثلا طراحان محصولات مختلف) چنین الگوهایی را سال‌هاست برای طراحی اشیا فیزیکی به کار می‌برند. در دهه اخیر، در بعضی از سازمان‌ها به این نتیجه رسیدند که اجرای این الگو در مقیاس‌های بزرگ‌تر می‌تواند کسب‌وکارها را هم متحول کند. علاوه بر اینکه بدون شک بیشتر کسب‌وکارها خود ارائه‌کننده محصولات و خدماتی هستند که هرکدام از آن‌ها نیاز به طراحی دارند. به عبارتی، کسب‌وکارها چه بخواهند و چه نخواهند با طراحی سروکار دارند و چه‌بهتر که با دیدی کلان‌تر آن را تبدیل به جزئی از فرهنگ سازمانی خود کنند. اما اندیشه طراحی چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای این پرسش پاسخ‌های زیادی وجود دارد چراکه نظریه‌پردازان گوناگون و همین‌طور سازمان‌هایی که ادعا می‌کنند از اندیشه طراحی در کسب‌وکار خود سود می‌برند به شکل‌های گوناگونی آن را تعریف می‌کنند. آنچه در این نوشته بیان می‌کنم درواقع نقاط مشترک تعدادی از تعاریف موجود است.

 

انسان‌ محور اصلی همه فعالیت‌هاست

فن‌آوری به بخشی تفکیک‌ناپذیر از زندگی ما تبدیل ‌شده است. اما گاهی فراموش می‌کنیم که فن‌آوری درواقع برای بالا بردن سطح زندگی انسان‌ها به وجود آمده است و خود فن‌آوری هدف نیست. علاوه بر این، گاهی سعی می‌کنیم بدون در نظر گرفتن همه راه‌حل‌های ممکن، تنها با افزودن فن‌آوری پیشرفته‌تر مشکلات را حل کنیم. بسیاری از شرکت‌های نوپا که قصد دارند محصولات فن‌آورانه به بازار عرضه کنند دچار چنین مشکلی هستند و درنهایت چون ارزش‌افزوده مشخصی به کاربران عرضه نمی‌کنند شکست می‌خورند و گاهی هم از اینکه چرا بقیه مردم مانند آن‌ها شیفته فن‌آوری جدید و خارق‌العاده محصول آن‌ها نشدند عصبانی می‌شوند!

برای گرفتار نشدن در دام «فن‌شیفتگی» استفاده از ابزارهایی مانند طراحی کاربرمحور، طراحی اشتراکی و طراحی باز می‌تواند بسیار مفید باشد.

 

اندیشه طراحی، کل‌نگر است

پیشرفت خیره‌کننده علوم و مهندسی در چند قرن اخیر به ما قبولانده است که با تفکر جزءنگر که در این رشته‌ها قالب است می‌توانیم همه مشکلات را حل کنیم. معمولا سلاح ما برای حل مشکلات پیچیده خرد کردن آن‌ها به مسائل کوچک‌تر و ساده‌تر است. این روش مسلما بسیار سودمند است، اما وقتی با سیستم‌های پیچیده اجتماعی و طبیعی روبه‌رو هستیم ضعف‌های زیادی دارد.

مشکلاتی که تولید انبوه و مصرف‌گرایی برای انسان امروز ایجاد کرده است همه از دیدگاه جزءنگر ناشی شده‌اند چراکه ما برای حل مشکلات کوچک، محصولات و سامانه‌هایی را طراحی کردیم که با همبافت‌های طبیعی و اجتماعی که قرار است در آن‌ها کار کنند هماهنگی ندارند. مثال دیگر شرکت‌های نوپای پرشماری هستند که افزونه‌های موبایل طراحی می‌کنند اما به دلیل تفکر جزءنگر، آنقدر مشغول طراحی و بهبود فنی افزونه می‌شوند که فراموش می‌کنند افزونه آن‌ها درواقع چیزی نیست ‌جز یک نقطه تماس برای خدماتی که بنیان اصلی کسب‌وکار آن‌هاست. درنهایت چون موفق به طراحی یک افزونه عالی و خدماتی بسیار بد شده‌اند هیچ نتیجه‌ای از کار خود نمی‌گیرند.

 

اهمیت آزمایش، پیش از اجرای ایده

 به جای شبیه‌سازی ذهنی، بهتر است از همان ابتدا ایده‌های خودمان را در شرایطی که تا حد امکان نزدیک به واقعیت است آزمایش کنیم. در کسب‌وکارهای دیجیتال خیلی‌ها می‌دانند که می‌توان نمونه کمینه محصول را پیش از آنکه محصول نهایی شود آزمایش کرد. اما دید تجربی یا به‌اصطلاح آزمایش‌محور تنها به این خلاصه نمی‌شود و آزمایش‌ها می‌توانند خیلی قبل از توسعه محصول اتفاق بیفتند. بسیاری از کارایی پروتوتایپ‌ها، به‌ویژه پروتوتایپ‌های ساده و ابتدایی بی‌خبر هستند.

استفاده از پروتوتایپ‌های ساده به ما این امکان را می‌دهد که ایده‌های اولیه خود را پیش از آنکه بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری زمانی و مالی کنیم، با کمترین هزینه آزمایش و ارزیابی کنیم. مثلا اگر قرار است خدماتی را عرضه کنیم می‌توانیم سناریوی خدمات را در ذهن خود مرور کنیم و بعد مانند یک نمایشنامه تمام مراحلی را که یک کاربر فرضی حین تماس با خدمات ما طی می‌کند اجرا کنیم و عملی بودن و جذاب بودن خدمات را بسنجیم. این نمایشنامه فرضی درواقع پروتوتایپ ساده‌ای از خدمات ماست که آزمایش آن نیازی به استخدام افراد، پیدا کردن مکان و توسعه افزونه‌های دیجیتال ندارد.

 

تجربه کاربران را جدی بگیرید

 فرض کنید محصولی دارید که بسیار کاراست، بدون نقص است و زیبا. این‌ها مشخصات لازم برای یک طراحی خوب هستند، اما کافی نیستند. علاوه بر این موارد، باید بدانیم کاربران هنگام استفاده از این محصول چه تجربه‌ای دارند. عینک گوگل را به یاد بیاورید. طراحی بسیار عالی و بدون نقصی داشت، اما در عمل تجربه خوبی به بیشتر کاربران خود نمی‌داد و نهایتا موقتا از خط تولید خارج شد. مثال دیگری که شاید با آن برخورد کرده باشید، بعضی رستوران‌های لوکس و گران‌قیمت هستند. علی‌رغم فضای زیبا و غذای خوب، برخورد مودبانه اما سرد و کمی تکبرآمیز کارکنان رستوران و جو به‌اصطلاح عصاقورت‌داده مشتریان دیگر، به همراه هراس ما از صورت‌حسابی که قرار است آخر کار به سراغ ما بیاید ممکن است تجربه بسیار بدی را برای ما خلق کند. در مقابل گاهی در فضای غیررسمی یک پیتزافروشی، ممکن است تجربه لذت‌بخش‌تری داشته باشیم.

 

فکر کردن و تصویر کردن هم‌زمان

 شاید این عبارت را شنیده باشید که یک تصویر به اندازه هزاران کلمه می‌ارزد. زمانی که فکر می‌کنید معمولا ناخودآگاه تصاویری را در ذهن خود مجسم می‌کنید. اگر ایده‌های خود را فقط با کلمات بیان کنید درواقع تصاویر ذهنی خود را فیلتر کرده‌اید و تضمینی وجود ندارد که مخاطب دقیقا همان تصاویر ذهنی شما را بتواند در ذهن خود مجسم کند. حال آنکه اگر علاوه بر کلمات، تصاویری هرچند ساده را بر روی کاغذ ترسیم کنید، انتقال ایده‌های شما سریع‌تر و دقیق‌تر صورت خواهد گرفت. ترسیم دستی تصاویر اهمیت زیادی دارد چراکه دست‌های ما مستقیما از مغز ما فرمان می‌گیرند و بنابراین تصاویر ذهنی ما با کمترین واسطه بر روی کاغذ شکل می‌گیرند، در حالی که استفاده از ابزارهای ترسیم دیجیتال نمی‌توانند چنین ارتباط بی‌واسطه‌ای را ایجاد کنند.

یکی دیگر از مزایای تصویر کردن ایده‌های ذهنی، نشان دادن سیر تکاملی فکرها و ایده‌های ماست.  مسلما در فرهنگ خشک سازمانی که در ایران وجود دارد، چنین نحوه ارتباطی ممکن است بچه‌گانه و ساده‌انگارانه به نظر بیاید، اما درواقع این خود فرهنگ ‌سازمانی است که ساده‌انگارانه است. ضمنا ترسیم تصاویر لزوما نیازی به مهارت‌های ترسیمی بالا ندارد و با ساده‌ترین اشکال هم می‌توان خیلی از مفاهیم را بیان کرد. بنابراین لازم نیست از تصویری کردن تفکرات خود خجالت بکشید.

 

نویسنده: بیژن آریانا

منبع: هفته نامه شنبه

 

سایر مطالب مرتبط:

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

موارد مرتبط

 • ما هم نگران شمائیم | پویش «ما امید بازماندگانیم»

  اما ما هنوز زنده هستیم... ملتی به بزرگی تاریخ، مردمی که زود شکستند اما خم شدن کارشون نیست.

  این مطلب را به اشتراک بگذارید:

  Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

  واقعه تلخ زلزله یکشنبه شب استان کرمانشاه که منجر به از دست دادن هموطنانمان در این فاجعه شده است قلب هر ایرانی را به درد می آورد.

  این اتفاق تلخ بار دیگر باعث همدلی و همراهی مردم ایران شد که جامعه کارآفرینی و استارتاپی ایران نیز از این حیث مستثنا نبوده و سعی بر این دارد هم‌قدم با سایر مردم ایران در حد توان خود به این عزیزان یاری برساند.

  از جمله پویش هایی که استارتاپ‌ها برای کمک به مردم زلزله زده کرمانشاه انجام می دهند تحت عنوان #ماامیدبازماندگانیم می باشد و رسانه ایسمینار حمایت و همراهی خود از این پویش را بصورت رسمی اعلام می دارد.

  ما به نمایندگی از جامعه بزرگ استارتاپی کشور، دلمان با عزیزان کردزبان و ساکنین غرب کشورمان است. نگران شماییم. بدانید که هر کاری برای شادی دل شما انجام خواهیم داد.

     شما هم در صورت تمایل می‌توانید با مراجعه به لینک زیر با پرداخت مبلغی با این پویش همراه باشید:

  https://www.2nate.com/nikgaman-jamshid/western-iran-earthquake

  برخی از استارتاپ‌های حاضر در این پویش:

  دونیت - ویرگول - رویداد تی‌وی - پونیشا - تپسل - ایسمینار - آواتک - دادسان - فینووا - همیار وردپرس - رِی‌ - اپ ریویو - بینابرند - فول فکر - دفتر شما - زیزمارت - هوم سرویز – ایزی پز - ویرا - میوا - شیفت - کشمون - پاساژ - ایرانفا - فرانش - ایونت سنتر -اصفهان پلاس - سون موبایل - سبک‌تر و ...

 • ایسمینار حامی همایش "کارآفرینان خیّر، خیّرین کارآفرین"

  همایش «کارآفرینان خیّر، خیّرین کارآفرین» روز سه شنبه مورخ ۳۰ آبانماه ۱۳۹۶ در مجموعه فرهنگی تلاش با هدف کلی «⁣⁣ایجاد بستر مناسب برای ارائه و بررسی تجربه‌های موفق کارآفرینی اجتماعی در ایران و تعامل کارآفرینان با خیریه‌ها و سمن‌ها» ⁣برگزار خواهد شد.

  این مطلب را به اشتراک بگذارید:

  Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

   ایسمینار در راستای تحقق اهداف خود مبنی بر ارتقای سطح دانش عمومی-تخصصی جامعه با هر سطح علمی، اقتصادی و علاقه مندی و گسترش فرهنگ دیجیتال و بهره مندی موثر از فضای مجازی و ابزارهای آنلاین در سطح کشور از برگزاری همایش "کارآفرینان خیّر، خیّرین کارآفرین" حمایت کرده و این حمایت در قالبِ پخش زنده اینترنتی همایش فوق خواهد بود.

  بنابراین چنانچه بنا به دلایلی امکان حضور در این همایش را بصورت حضوری ندارید می توانید از فرصتی که ایسمینار با همیاری بنیاد خیریه راهبری آلاء برای شما عزیزان فراهم کرده استفاده و این همایش را بصورت آنلاین و زنده تماشا نمایید.

   برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت بنیاد خیریه آلاء مراجعه نمایید.

 • 5 دلیلی که باعث میشود افراد در وبینار بعدی شما شرکت نکنند!

  چند وقت پیش تو اینترنت در مورد تجربه های موسسات و افرادی که برگزار کننده وبینار در خارج از کشور هستند جستجو می کردم که به یک نوشته بر خوردم که در آن نویسنده تجربه خود را از حضور در یکی از کنفرانس ها و شنیدن سخنرانی یکی از سخنرانان بیان می کرد و چند دلیل برای اینکه چرا دوست ندارد در برخی از کنفرانس ها و سمینارها شرکت کند را توضیح میداد.

  این مطلب را به اشتراک بگذارید:

  Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

  زمانی که این مقاله را به صورت کامل مطالعه کردم متوجه شدم که می توان این دلایل را به وبینارها و سخنرانان وبینارها نیز تعمیم داد. زیرا ما خودمان این موارد را در وبینارهایی که تحت عنوان خدمت پیمانکاری اجرا برای کارفرمایان برگزار کردیم به وضوح دیدیم و این دلیلی شد برای اینکه تصمیم بگیریم مقاله ای را با عنوان 5 دلیلی که باعث میشود افراد در وبینار شما شرکت نکنند! برای شما آماده کنیم تا اگر سخنران هستید و یا می خواهید برای وبینارتان سخنرانی را انتخاب نمایید حتما به این موارد توجه کنید تا کاربران همان 20 دقیقه ابتدایی وبینار، از دست شما فرار نکنند.

  مطالعه مقاله چرا بسیاری از افراد حضور در وبینار را ترجیح می دهند به شما پیشنهاد می شود.

  ارائه های پیچیده

  سخنران در حین صحبت کردن مفاهیم غیر مرتبط و پیچیده را با یکدیگر ترکیب و ارائه می دهد و فایل پاورپوینت او فاقد ارتباط منظم میان نوشته ها و اجزای متن است. به عبارت دیگر مطالبی که در فایل ارائه آورده شده است هیچ گونه ارتباط معناداری با یکدیگر ندارند. گویا سخنران در حین ارائه و صحبت کردن از این شاخه به آن شاخه می پرد.

   

  فایل ارائه ای که فاقد جلوه های بصری است

  فایل سخنرانی آن ها فاقد هر گونه المان بصری یا نمودار یا تصویری است که بتواند به عنوان مکمل نکات و موارد مطرح شده توسط سخنران عمل کند. بدین ترتیب کاربران فایل ارائه ای را می بینند که پر از نوشته های در هم و بر هم است و نمی توان نکات اصلی و به اصطلاح لب مطلب را از مطالب عادی تشخیص داد. اگر شما سخنران هستید و می خواهید فایل ارائه وبینار بعدی تان کاملا جذاب و متفاوت باشد بگونه ای که کاربران را پای لپ تاپ یا موبایل میخکوب کنید پیشنهاد می کنیم مقاله 2 قسمتی با فایل ارائه تان افراد حاضر در وبینار را میخکوب کنید را مطالعه نمایید.

   

  ارائه سخنران دربر گیرنده حقایق جدیدی نباشد

  سخنران به خود زحمت ارائه اطلاعات و حقایق جدید و مطالعات موردی را نمی دهد و خودش را با چالش آماده سازی محتوای جدید مواجه نمی کند. در این صورت شما در وبیناری شرکت می کنید که همان مطالب تکراری را برای شما ارائه می کنند و بعد از شرکت در وبینار متوجه می شوید که هیچ ارزشی را دریافت نکرده اید. در حین آماده سازی فایل ارائه تان و در حین سخنرانی حتما سعی کنید مواردی را مطرح کنید که کاملا کاربردی باشد و نتوان با انجام یک سرچ ساده در اینترنت آن را پیدا کرد. سعی کنید با ارائه مطالب جدید و خاص افراد را به حضور در وبینارهایی که در آینده برگزار خواهید کرد تشویق کنید و بگذارید افراد بدانند که فقط با حضور در وبینار شما می توانند چنین مطالب کاربردی و دست اول را دریافت کنند.

  مطالعه مقاله 15 نکته کلیدی برای تبدیل شدن به یک سخنران حرفه ای در وبینار! به شما پیشنهاد می شود.

   

  عدم ارائه اطلاعاتی در مورد سرفصل های وبینار

  در یک جمله می توان گفت سرفصل های وبینار نقشه وبینار شما هستند.

  برخی از سخنران ها خیال می کنند مردم با خواندن عنوان وبینار متوجه نوع مطالبی که در آن ارائه خواهد شد می شوند اما این یک اشتباه محض هست زیرا یکی از عواملی که باعث تشویق و ترغیب افراد به ثبت نام و حضور در وبینار می شود ارائه دسته بندی و سرفصل هایی است که ارائه خواهند شد. در غیر این صورت افراد نمی دانند که قرار هست در پایان وبینار در مورد چه چیزهایی دانشی را کسب کنند و به چه سطحی از اطلاعات دست پیدا خواهند کرد.

  ارزش ندادن به مخاطبان

  سخنرانانی هستند که برای زمان خود ارزش بیشتری نسبت به زمان کاربران قائل می شوند و دیرتر از زمان اعلام شده وبینار را آغاز می کنند و با پرداختن به مسائل غیر ضروری و حاشیه ای زمان را از دست می دهند و در انتهای وبینار مطالب اصلی را با عجله و بدون تمرکز کافی ارائه می کنند. اما در مقابل سخنرانانی نیز هستند که در مدت زمان اعلام شده برای وبینار مطالب را به خوبی و با برنامه های مشخص ارائه می دهند.  

  این 5 مورد مطرح شده از دلایل اصلی می باشند که باعث عدم اشتیاق کاربران به حضور پیدا کردن در وبینار شما می شود.

   

  نویسنده: مارینا اوهانجانیانس

   ©کلیه حقوق این مطلب متعلق به رسانه ایسمینار می باشد. هر گونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.

   سایر مطالب مرتبط:

 • تا حالا شده تو وبینار از سخنران سوال بپرسید؟

  یکی از مفید ترین ویژگی های پلتفرم های برگزاری وبینار و رویدادهای آنلاین قابلیت ارائه بازخورد آنی در حین برگزاری است که مخاطبان می توانند نظرات و سوالات خود را در محیط چت ارسال کنند.

  این مطلب را به اشتراک بگذارید:

  Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

  با حضور در وبینارها و سایر رویدادهای آنلاین که به صورت زنده برگزار می شوند امکان پرسش و پاسخ برای همه فراهم است. در حین تدریس و صحبت کردن سخنران در وبینار می توانید سوالات خود را چه به صورت نوشتاری و چه به صورت صوتی مطرح کنید.

  با پرسیدن سوالات از سخنران و مشارکت در بحث ها می توانید تجربه خوبی از حضور در وبینار بدست بیاورید و در قبال زمانی که برای حضور در وبینار گذاشته اید ارزشی را دریافت کنید. حضور در وبینار و کارگاه های آنلاین می تواند باعث حذف بسیاری از هزینه ها همچون هزینه رفت و آمد، هزینه ثبت نام و ... شود. همچنین قابلیت برگزاری وبینارها و کارگاه های آنلاین ارزشی را برای مخاطبان فراهم می کند که از طریق آن می توانند آزادانه به مطالب با کیفیت دسترسی داشته باشند.

  مطالعه مقاله چرا بسیاری از افراد حضور در وبینار را ترجیح می دهند به شما پیشنهاد می شود.

  هیچ وقت فرصت پرسیدن سوالات و اعلام نظر در مورد محتوای وبینار را از دست ندهید و از شرایطی که برای گسترده شدن دانش و کسب اطلاعات بیشتر برای شما فراهم شده است غافل نشوید. اگر تمایل به دریافت جزئیات بیشتر در مورد محصول یا خدمتی دارید و یا می خواهید سخنران علاوه بر مطرح کردن مطالب پایه، مثال هایی کاربردی در مورد موضوع مطرح کند می توانید از طریق پرسیدن سوال به این مهم دست پیدا کنید.

  همیشه به یاد داشته باشید که پرسیدن سوال و بیان نظرات در حین برگزاری وبینار برای همه افرادی که در آن حضور دارند سودمند است. این امر به سخنران کمک می کند تا با بررسی و تجزیه و تحلیل پرسش ها و نظرات بتواند مطالبی اختصاصی را برای وبینار آماده کند که برای مخاطبان مفید واقع شود.

  آیا شما از این مزیتی که نرم افزار وبینار در اختیار شما قرار می دهد استفاده می کنید؟

  اگر تا به حال فرصت پرسیدن سوالات در وبینار را از خود دریغ کرده اید که دلیل آن می تواند کمرویی یا چیز دیگری باشد حالا وقت آن رسیده که با کمک چند تکنیک ساده که در ادامه توضیح داده شده است شانس خود را برای پرسیدن سوال افزایش بدهید.

  از سخنران بخواهید مثالی ذکر کند.

  همیشه از سخنران بخواهید در مورد موضوعاتی که صحبت می کند و در حین ارائه توضیحاتی در خصوص مطالب جدید مثال های عملی، مطالعات موردی یا داستان های موفقیت مرتبط با موضوع مربوطه را نیز مطرح کند. از این طریق دیگر صرفا اطلاعات اولیه و پایه ای در مورد موضوعی را دریافت نمی کنید بلکه با ذکر مثال مطلب تئوری بهتر برای شما مفهوم خواهد شد.

   

  از سخنران درباره معیارها بپرسید و بخواهید توضیح بدهد.

  برای آنکه بهتر متوجه مطالب مطرح شده توسط سخنران شوید می توانید از او بخواهید بیشتر در خصوص معیارها توضیح بدهد.

  • اینکه چگونه موفقیت در حوزه یا بخش خاصی اندازه گیری می شود؟
  • عملکردها چگونه با یکدیگر مقایسه می شوند؟
  • هنگام اجرای برنامه ها بر چه مواردی باید بیشتر تمرکز کرد و در اولویت قرار داد؟ چه بخش هایی را به عنوان اولویت های بعدی در نظر داشت؟

   

  از سخنران بخواهید که اطلاعات بیشتری در اختیارتان بگذارد.

  اگر بخشی از مطالبی که سخنران مطرح می کند مرتبط با حوزه فعالیت شما است از او بخواهید که با ذکر جزئیات بیشتری وبینار را ادامه دهد. ممکن است سخنران بنا به درخواست شما توضیحات بیشتری ارائه دهد یا اینکه از شما بخواهد بحث بیشتر در مورد موضوع مربوطه را پس از پایان وبینار بصورت تلفن، ایمیلی یا به صورت حضوری داشته باشید. برخی از سخنرانان قبل، در حین یا در پایان وبینار فایل هایی را به عنوان ضمیمه در اختیار شما قرار می دهند که در این فایل ها ممکن است هم اطلاعات بیشتری در مورد مطالب مطرح شده در وبینار و مثال ها یا راهکارهای عملی قرار داشته باشد که می توانید با مطالعه آن ها دانش خود را افزایش دهید.

  برای مثال چند روز پیش از برگزاری وبینار راهنمای پیاده‌سازی نظام مدیریت دانش در شرکت های ایرانی، جزوه 14 صفحه ای را برای افرادی که در وبینار ثبت نام کرده بودند ارسال کردیم تا از این طریق هم آن ها با مفاهیم پایه ای آشنا شوند و هم اطلاعات بیشتری در خصوص مباحثی که مطرح می شوند کسب کنند.

   

  از سخنران بخواهید بعد از وبینار با شما در تماس باشد.

  اگر هدف شما از حضور در وبینار کسب اطلاعات در خصوص محصول یا خدمت خاصی است و تمایل دارید که در ادامه فرایند حضور داشته باشید می توانید از سخنران یا برگزار کنندگان بخواهید با شما در تماس باشند یا دمویی از محصول/خدمت مورد نظر و یا free trial را در اختیار شما قرار دهند. اگر زمان کوتاهی در اختیار داشته باشید و بخواهید سریعاً به نتیجه برسید این روش می تواند برای شما بسیار سودمند باشد.

  از طریق پرسیدن سوال، ارسال نظر و نشان دادن علاقه و اشتیاق خود نسبت به موضوع  می توانید خودتان را از دیگران متمایز کنید و سخنران را متقاعد کنید که برقراری تماس با شما بعد از وبینار را در اولویت های خود قرار دهد.

   

  در مورد عنوان و تاریخ برگزاری وبینار بعدی بپرسید.

  اگر ارائه ای برای شما ارزشمند بود و تمایل دارید تا در سایر وبینارهای سخنران مربوطه شرکت نمایید می توانید در خصوص وبینارهای آینده از برگزار کنندگان وبینار سوال کنید. حتی می توانید در خبرنامه وب سایت برگزار کننده وبینار عضو شوید و یا صفحات آنها در شبکه های اجتماعی را دنبال کنید.

   

  ترجمه و تلخیص: مارینا اوهانجانیانس

   منبع اولیه: brighttalk

   ©کلیه حقوق این مطلب متعلق به رسانه ایسمینار می باشد. هر گونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.

   سایر مطالب مرتبط:

 • 20 روش ترویج وبینارها قبل، حین و بعد از برگزاری - بخش سوم

  بخش سوم

  در مقاله های پیشین روش های تبلیغاتی گروه اول و دوم را بررسی کردیم.

  این مطلب را به اشتراک بگذارید:

  Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

  در این مقاله قصد داریم به بررسی روش های موجود در گروه سوم بپردازیم، این روش های تبلیغاتی نیاز به صرف زمان و تلاش بیشتری دارند.

  14-انتشار مقاله در لینکدین

  مقاله ای مرتبط با موضوع وبینارتان بنویسید و در انتهای مقاله لینک ثبت نام در وبینار را قرار دهید و در لینکدین منتشر کنید. نوشتن این گونه مقالات نیاز به صرف زمان و تلاش بسیاری دارد اما انتشار آن در لینکدین و مطالعه آن توسط شبکه افرادی که در آنجا هستند ارزشش را دارد.

   

  15-انتشار مقاله در وبلاگ های دیگر

  می توانید مقاله ای که در مورد وبینارتان نوشته اید را در وبلاگ ها و وب سایت دیگری که جزو مخاطبان هدف وبینارتان هستند منتشر کنید. حتما در انتهای مقاله لینک ثبت نام در وبینار را قرار دهید.

   

  16-پاپ آپ یا سایدر

  پاپ آپ یا بنری را برای تبلیغ وبینار در وب سایت تان قرار دهید. گرچه ممکن است پاپ آپ ها برای بازدیدکنندگان از وب سایت آزاردهنده باشند اما می توانند جزو روش های موثر برای دیده شدن وبینارتان باشند.

   

  17-پادکست

  می توانید خلاصه ای از وبینارتان را از طریق پادکست ها در اختیار افراد قرار دهید. با استفاده از این روش می توانید بصورت خلاصه و در حد 3-2 دقیقه در مورد وبینارتان صحبت کنید و افرادی که ممکن است زمان خواندن مقاله های مرتبط با وبینار را نداشته باشند از محتویات آن اطلاع پیدا کنند.

   برای مطالعه بخش اول مقاله کلیک کنید.

   

  18-برگزاری مسابقه میان کارکنان سازمان

  می توانید با برقراری مسابقاتی درون سازمان، در بین کارکنان تان رقابت ایجاد کنید. شرایط مسابقه به این صورت است که هر کسی که بتواند بیشترین تعداد ثبت نامی را برای وبینار داشته باشد برنده مسابقه خواهد بود و جایزه ای نقدی دریافت خواهد کرد. البته جایزه می تواند چیز دیگری باشد.

   

  19-طراحی وب سایتی اخصاصی برای وبینار

  اگر موضوع وبینار هسته اصلی کسب و کارتان است و یا قصد دارید در آینده برای آن محتوا ایجاد کنید اختصاص یک وب سایت به این موضوع می تواند نتایج خوبی برای شما داشته باشد. البته در نظر داشته باشید که مدیریت همزمان سایت اصلی شرکت و سایت وبینار نیاز به صرف هزینه و زمان دارد. اگر به مرور زمان بتوانید برای سایت وبینارتان کاربرانی را جذب کنید این سایت می تواند به ابزار خوبی برای انجام ثبت نامی ها و قرار دادن محتوای وبینارهایتان تبدیل شود.

   

  20-تهیه ویدئویی معرفی وبینار

  می توانید ویدئویی برای معرفی وبینارتان تهیه نمایید و در سرویس های اشتراک ویدئو (مانند یوتیوب، آپارات و ...) قرار دهید.

  در هنگام ساخت ویدئوی معرفی حتما به نکات زیر توجه نمایید:

  • زمان آن بسیار طولانی نباشد
  • سرفصل های وبینار را مطرح کنید
  • دلایل حضور افراد در وبینار را شرح دهید و مهم تر از همه این که با حضور در وبینار شما چه چیزی عایدشان می شود.

  برای مثال می توانید یک نمونه ویدئوی معرفی وبینار که برای یکی از وبینارهایمان آماده و در کانال رسمی ایـ سمینار در آپارات منتشر کرده ایم را مشاهده نمایید.

  تهیه ویدئوهای معرفی جزو روش های مناسب برای تبلیغات وبینار محسوب می شوند زیرا اثرگذاری ویدئو بیشتر از متن است و بیشتر افراد ترجیح می دهند ویدئو ببینند تا آنکه نوشته ای را بخوانند. همچنین نتایج نظرسنجی Hubspot که در سال 2016 انجام شده نشان داده است 55 درصد فعالان در صنعت از طریق ویدئو بازاریابی محتوایی می‌کنند.

  برای مطالعه بخش دوم مقاله کلیک کنید.

   

  ترجمه و نگارش: مارینا اوهانجانیانس

   منبع: smartbugmedia

   ©کلیه حقوق این مطلب متعلق به رسانه ایسمینار می باشد. هر گونه کپی برداری با ذکر منبع بلامانع است.

   سایر مطالب مرتبط:

   

رسانه

این مطلب را به اشتراک بگذارید:

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

Homeمدیریتاندیشه طراحی؛ گمشده کسب و کارهای ایرانی برگشت به بالا
RizVN Login

تنظیمات قالب سایت


یکی از رنگ های دلخواه زیر را انتخاب نمایید

Body


رنگ پس زمینه

رنگ نوشته

رنگ لینک ها

تصویر پس زمینه

بخش بالایی


رنگ پس زمینه

عنوان افزونه ها

رنگ نوشته

رنگ لینک ها

تصویر پس زمینه

هدر


رنگ پس زمینه

عنوان افزونه ها

رنگ نوشته

رنگ لینک ها

تصویر پس زمینه

منوی اصلی


رنگ پس زمینه

عنوان افزونه ها

رنگ نوشته

رنگ لینک ها

تصویر پس زمینه

اسلاید شو


رنگ پس زمینه

عنوان افزونه ها

رنگ نوشته

رنگ لینک ها

تصویر پس زمینه

اسکرولر


رنگ پس زمینه

عنوان افزونه ها

رنگ نوشته

رنگ لینک ها

تصویر پس زمینه

فریم اصلی


رنگ پس زمینه

عنوان افزونه ها

رنگ نوشته

رنگ لینک ها

تصویر پس زمینه

بخش زیرین اسکرولر


رنگ پس زمینه

عنوان افزونه ها

رنگ نوشته

رنگ لینک ها

تصویر پس زمینه

بخش زیرین اسکرولر


رنگ پس زمینه

عنوان افزونه ها

رنگ نوشته

رنگ لینک ها

تصویر پس زمینه

منوی زیرین


رنگ پس زمینه

عنوان افزونه ها

رنگ نوشته

رنگ لینک ها

تصویر پس زمینه

بخش پایینی


رنگ پس زمینه

عنوان افزونه ها

رنگ نوشته

رنگ لینک ها

تصویر پس زمینه

رنگ پس زمینه

عنوان افزونه ها

رنگ نوشته

رنگ لینک ها

تصویر پس زمینه